Zaujímavosti
3 VÝNIMOČNÉ RUMY VHODNÉ AKO DAR
Ako vhodný dar pre znalca gastronómie, pre niekoho, kto rád skúša rôzne chute a oceňuje dobré veci, odporúčame rum Dzama z Madagaskaru. Keď darujete dobrý rum, netradičný, nie bežne dostupný v každom obchode, dávate zároveň dar objavovania niečoho nového. Rum zostáva ešte stále jedným z najviac tajomných nápojov, prichádza v toľkých rôznych podobách a z veľmi odlišných miest.
Zrelé rumy môžu ponúknuť rovnakú bohatosť a zložitosť ako kvalitná whisky. Lepšie rumy stoja kvalitatívne bok po boku s naozaj dobrými whisky, koňakmi a brandy. Za cenu skvelej škótskej môžno získať aj skvelú fľašu rumu. V tropickom podnebí, kde sa vyrába takmer všetok špičkový rum, starnú sudy s liehovinami takmer dvakrát rýchlejšie ako v miernom podnebí. Takže 15-ročný rum možno prirovnať k 30-ročnej škótskej. Ak teda chcete darovať výnimočný darček, a urobiť pri tom rozumný nákup, pouvažujte nad niektorým z týchto rumov:
VIEUX RHUM DZAMA 5-ročný rum
Tento rum Dzama zreje v dvoch fázach. Najprv v dubovom sude tradičným spôsobom, ktorý dodá rumu dymovú arómu a vôňu praženej kávy. Nasleduje finalizácia v dubových sudoch, ktoré sa predtým používali na šľachtenie koňaku. Tento krok umožňuje starému rumu získať výnimočný nádych a guľatosť.
Zrel dlho, zamilujete si ho rýchlo!
Stupeň alkoholu: 40°
Objem: 0,7 l
Archívny VANILLA DZAMA RUM
Do fľaše so stareným rumom, ktorý zreje 10 rokov, sa pridáva celý lusk madagaskarskej vanilky pestovanej a starostlivo spracovanej podľa madagaskarskej tradície. Kombinácia oboch starostlivo pripravených produktov dodáva rumu esenciu najvyššej kvality, jemnosti a zamatovej chuti.
Toto všetko prezentované v koženom obale je synonymom výnimočnosti.
Stupeň alkoholu: 43°
Objem: 0,7 l
Luxusný archívny VIEUX RUM XV
15-ročný v drevenej škatuľke s čalúnením
Starený XV-ročný rum je výnimočným rumom z rady Prestige.
Luxusný archívny VIEUX RUM XV, ktorý pochádza z madagaskarského ostrova Nosy Be, si užil dlhé a trpezlivé zrenie v dubových sudoch z roku 1996. V sudoch z rovnakého roku, v akom umrel Lucien Fohin, zakladateľ spoločnosti Dzama Compagnie Vidzar. Firmu prebral jeho syn Franck. Chcel otcovi vzdať hold predstavením výnimočného rumu vo výnimočnej prezentácii s veľkolepou karafou v krásnej drevenej škatuľke. Tento rum charakterizuje orchestrálna jemnosť, elegancia, jedinečnosť. Najprv pocítite vanilku a korenie, potom eukalyptus, vetiver, nakoniec náznaky dymu a kadidla.
Stupeň alkoholu: 45°
Objem: 0,7 l
PRÍCHUŤ KOLONIÁLNEJ HISTÓRIE
Základnou surovinou na výrobu rumu je cukrová trstina. Z rozdrvených stebiel sa lisuje šťava, z ktorej sa získava surový cukor hnedej farby a rafináciou sa vyrába čistá sacharóza (trstinový cukor). Z odpadného sirupu (melasy) sa kvasením a destiláciou vyrába rum. Cukrovej trstine sa najlepšie darí v horúcej a vlhkej tropickej klíme.
Pôvod cukrovej trstiny pre rumy Dzama
Nosy Be je ostrov pri severozápadnom pobreží Madagaskaru. Rozlohu má o čosi menšiu ako Bratislava. Je najväčším madagaskarským ostrovom a najrušnejším turistickým rezortom Madagaskaru. Súčasťou Madagaskaru sa stal v roku 1896. Predtým ho od roku 1840 kolonizovali
Francúzi. Počas devätnásteho storočia tu francúzski osadníci rozvinuli poľnohospodárstvo. Hoci bolo pre Francúzov ťažké kontrolovať hlavný ostrov, založili plantážnu kolóniu v Nosy Be, kde sa vyrábal hlavne cukor a trhové plodiny. Pod francúzskou nadvládou sa Madagaskar stal jedným z hlavných svetových producentov cukrovej trstiny a vanilky. Na Madagaskare sa ročne vyťaží viac ako 3 milióny ton cukrovej trstiny, aj keď produkcia klesá od roku 2019. Cukrová trstina tvorí 20% - ný podiel v tamojšom poľnohospodárstve.
Groupe Vidzar
Rumy Dzama sa vyvážajú do celého sveta a získali množstvo ocenení. S produkciou rumov Dzama začal Lucien Fohine v roku 1981. Založil spoločnosť Vidzar a nazval rum Dzama (číta sa Zama) podľa mesta Dzamandzar, kde rum vyrábal. Na severe Madagaskaru "Zama" znamená blízkosť starých kamarátov. Rumy Dzama teda odkazujú na priateľstvo.
Lucien Fohine vlastnil obchod s potravinami a distribučnú spoločnosť škótskej whisky. Whisky dovážil na Madagaskar v sudoch a aby ušetril, fľaškoval whisky až po dovoze. Sudy ostávali prázdne. Fohine našiel pre ne využitie pri dozrievaní rumu z ostrova Nosy Be.
Spoločnosť Vidzar začínala so štyrmi autami. Teraz má 60 vozidiel, ktoré pokrývajú celý ostrov Madagaskar. Značka Dzama dominuje 60% trhu s liehovinami na Madagaskare. Spoločnosť sídli v hlavnom meste Antananarivo.
Od roku 1996 prebral spoločnosť syn zakladateľa Franck Fohine, ktorý ďalej pokračuje v otcových šľapajách. Rozišíril ponuku o likéry, ktoré vďaka arómam a nižšiemu obsahu alkoholu lahodia najmä ženám. Franck tiež pridal k značke biele a starené rumy zrejúce v sudoch po whiskey, aj v nových sudoch, ktoré rýchlo rumu dodávajú nové arómy. Dodnes Dzama rumy neobsahujú žiadne umelé prísady.
Špecifiká rumov Dzama
Rumy Dzama majú nenapodobiteľnú chuť a arómu vďaka vplyvu sopečnej pôdy ostrova Nosy Be a aromatických rastlín ako vanilka, ylang-ylang, citrusy, klinčeky, čierne korenie. Korene ylang-ylang a iných aromatických rastlín sa na plantážach prepletajú s koreňmi cukrovej trstiny. Mimoriadne vysoká trstina, ktorá tu rastie, nasáva zo zeme esenciálne oleje pochádzajúce z okolitých aromatických rastlín. Podzemná voda tiež dopraví esenciálne oleje týchto rastlín na trstinové polia. Minerály tejto pôdy a esenciálne oleje z rastlín dotvárajú rum, ktorý nie je možné prirodzene napodobniť.
Špecifické vlastnosti dodávajú rumom Dzama aj staré dubové sudy po whisky. Vanilkové rumy Dzama obsahujú prírodnú vanilku priamo z Madagaskaru. V prípade bielych rumov sa na umývanie sudov používa voda s obsahom citrusových plodov, ktorá neutralizuje silnejšie chute whisky zo sudov. Dodáva to bielym rumom citrusové arómy a kyslosť. Classique Cuvee Blanche, ktorý sa preslávil v kruhoch milovníkov rumu ako prvý biely rum, je hladký, komplexný a mäkký na podnebí, nepáli v hrdle. Classique Cuvee Blanche, aj jeho spoločník Classique Cuvee Noire (stále ručne plnené do fliaš) sú pôsobivé svojou komplexnosťou a jemnosťou.
Na zabezpečenie čistoty vody pri produkcii rumov Dzama sa používa päťstupňový filtračný systém. Pri destilácii každého rumu sa pridávajú špeciálne kvasinky, aby sa zabezpečilo ideálne spojenie medzi rumami získanými z cukrovej trstiny z rôznych oblastí Madagaskaru s rôznymi aromatickými rastlinnými vplyvmi.
Predaj rumov Dzama prevyšuje 500 tisíc fliaš ročne. Aktuálna ponuka spoločnosti Groupe Vidzar obsahuje biele rumy, tmavé rumy, vanilkové rumy a rôzne starené rumy.
Akcionárom spoločnosti Groupe Vidzar sa stal Slovák, ktorý dodáva Dzama rumy do celej Európy, aj na Slovensko. Je naším priamym dodávateľom.
5 JEDNODUCHÝCH KOKTEJLOV Z RUMU
Prémiové madagaskarské rumy Dzama majú takú výnimočnú chuť, že sú samé o sebe zážitkom chutí. Kto má však v lete rád osviežujúce koktejly, môže siahnuť po bielom rume Dzama Cuvée Blanche. Prinášame vám 5 receptov jednoduchých koktejlov, na ktoré nepotrebujete žiadne špeciálne suroviny, sirupy a ani koreniny. Všetky suroviny poľahky nakúpite v bežnom obchode.
1/ CUBA LIBRE
Suroviny:
- pol limetky,
- ľad,
- 4cl rumu Dzama Cuvée Blanche,
- Coca-cola.
Postup:
Do prázdneho pohára vhoďte 2 štvrtinky umytej limetky a na dne pohára ich potlčte, napr. dreveným vlačekom alebo iným nástrojom, aby ste s nich vytlačili trochu štavy. Ak neviete nájsť vhodný nástroj, jednoducho vytlačte do pohára z kúskov limetky šťavu predtým ako ich vhodíte do pohára.
Naplňte pohár ľadom.
Na ľad nalejte rum Dzama Cuvée Blanche.
Doplňte pohár Coca-colou.
Na ozdobenie koktejlu môžete použiť tenký plátok limetky.
2/ MOJITO
Suroviny:
Postup:
Do prázdneho pohára vhoďte 2 štvrtinky umytej limetky a na dne pohára ich potlčte, napr. dreveným vlačekom alebo iným nástrojom, aby ste s nich vytlačili trochu štavy. Ak neviete nájsť vhodný nástroj, jednoducho vytlačte do pohára z kúskov limetky šťavu predtým ako ich vhodíte do pohára.
Na kúsky limetky nasypte trstinový cukor.
Umyté lístky mäty jemne pošuchjte medzi prstami, aby sa z nich uvoľnila vôňa. Pridajte ich k limetke a cukru.
Naplňte pohár ľadom.
Na ľad nalejte rum Dzama Cuvée Blanche.
Doplňte pohár sódou.
Dlhou lyžicou dobre premiešajte suroviny na dne pohára, aby sa cukor začal rozpúšťať a aby sa mäta premiešala s ľadom.
Na ozdobenie koktejlu môžete použiť špičku mätovej byle s drobnými lístkami umiestnenú do stredu kopčeka z ľadu.
3/ OSVIEŽENIE ZO STREDOMORIA
Suroviny:
- ľad,
- mesiačik citrónu,
- 2cl gréckej anýzovej pálenky Ouzo,
- 2cl rumu Dzama Cuvée Blanche,
- Sprite/7up.
Postup:
Do prázdneho pohára vytlačte šťavu z mesiačika umytého citrónu a vhoďte ho na dno pohára.
Na citrón nasypte ľad.
Na ľad nalejte rum Dzama Cuvée Blanche a Ouzo.
Doplňte pohár Spritom alebo 7up-om.
Na ozdobenie koktejlu môžete použiť tenký plánok citrónu.
4/ BAZOVÝ VÁNOK
Suroviny:
- 2 plátky uhorky,
- 2 plátky limetky,
- ľad,
- 2cl bazového sirupu,
- 4cl rumu Dzama Cuvée Blanche,
- sóda.
Postup:
Do prázdneho pohára vhoďte plátky uhorky a limekty.
Na uhorku a limetku nasypte ľad.
Na ľad nalejte bazový sirup (ktorý ste si na začiatku leta uvarili:) a rum Dzama Cuvée Blanche.
Doplňte pohár sódou.
Na ozdobenie koktejlu môžete použiť tenký plánok limetky alebo uhorky.
5/ EXOTICKÝ MUŠKÁT
Suroviny:
- pol limetky,
- ľad,
- 4cl rumu Dzama Cuvée Blanche,
- ananásový džús,
- šumivé biele sladké víno, napr. Muškát,
- ananás/mäta na ozdobenie.
Postup:
Do prázdneho pohára vhoďte 2 štvrtinky umytej limetky a na dne pohára ich potlčte, napr. dreveným vlačekom alebo iným nástrojom, aby ste s nich vytlačili trochu štavy. Ak neviete nájsť vhodný nástroj, jednoducho vytlačte do pohára z kúskov limetky šťavu predtým ako ich vhodíte do pohára.
Na limetku nasypte ľad.
Na ľad nalejte rum Dzama Cuvée Blanche.
Približne do výšky tretiny pohára nalejte ananázový džús.
Doplňte pohár sladkým šumivým vínom.
Na ozdobenie koktejlu môžete použiť trojuholníček ananásu a lístok z ananásu a/alebo lístok mäty.
Všetky koktejly môžete pripraviť do úzkeho vysokého skleného pohára s objemom 3dcl.
Ak radi experimentujete, môžete vyskúšať jednoduchý koktejl z tmavého stareného rumu, ktorý nalejete na ľad a rozpustený med a na záver zalejete smotanou alebo plnotučným mliekom